Pokora
Pochopení
Profesionalita

Pokora

 

Není třeba pátrat v nadpozemských výšinách, pokora je v tomto případě slovo ryze praktické. Většina manažerských škol vychází z věty : "Nechtějte létat první třídou, chtějte vlastní letadlo." a odsud plyne chybějící odpověď na otázku, "Kdy mám být spokojený?", či chcete-li šťastný? Psychologové používají hezké slovo kompulzivní a pokud se pro nás úspěch stal kompulzivním = máme nutkavou potřebu jeho opakování a gradace, jsme v pasti. Když jsem si svého času sečetl plány prodejů hlavních dvaceti výrobců software pro řízení vztahů se zákazníky vyšel mi cca. osminásobek trhu na celé planetě, víte která z firem nesplnila své obchodní cíle? Žádná a to na trhu, který rostl o 12% ročně. Není tu někde chyba?

"Na svém podnikání si nejvíc cením dobrého spánku." říkal jeden z mých učitelů a odsud odvíjejme své konání. Pokud si tím nejsme jistí, stačí se zastavit, pokorně se rozhlédnout a vykročit z místa až si budeme vědomi správností naší cesty (to není výzva k malosti, ani lenosti). Mimochodem kontrolním místem pokory v našem těle jsou kolena, jak se  mají ta Vaše?

Je tu ještě jeden rozměr pokory, který znají zkušení horolezci: "Když hora chce, pustí Vás nahoru a když se rozhodne pustí Vás i dolu." Tímto rozměrem je vědomí, že ve vesmíru běhají daleko mocnější síly, než jsou ty lidské a věci zkrátka nemáme pod kontrolou. Jako nositele pokory jsme vybrali projekt dřevo. Kdo někdy kácel starý strom tak ví, že pokud kácíme strom, který zde byl dříve něž naši rodiče je pokora velmi na místě. Mimo jiné i proto, že stačí jen trocha pýchy či nepozornosti a rychle pochopíme, kdo je tady pánem.

Na závěr bychom neměli zapomínat, že jsme z generace, která po mnoha (nejméně pěti) staletích nezná přímou, masovou obavu o svůj život, neodevzdává své děti povinně vrchnosti jako potravu pro válečné konflikty a může se svobodně rozhodnout odjet prakticky kamkoliv na světě. To snad stojí za trochu pokory a možná i vděku?

 

Nositelem kvality Pokory je u nás projekt Dřevo.

 

Strom II